Το Τμήμα Χημικών Μηχανικών θέτει σε ισχύ «Κανονισμό λειτουργίας μηχανισμού διαχείρισης παραπόνων και ενστάσεων» προπτυχιακών, μεταπτυχιακών φοιτητών και φοιτητριών, και υποψηφίων Διδακτόρων. Σκοπός του Κανονισμού είναι η ενίσχυση της εκπαιδευτικής διαδικασίας με επίκεντρο του εκπαιδευμένου στο πλαίσιο της διαφάνειας που θα πρέπει να διέπει την ακαδημαϊκή ζωή.

Η λειτουργία και η εφαρμογή του παρόντος Κανονισμού συντονίζεται από τον/την Συντονιστή και τα Μέλη της Επιτροπής Φοιτητικών Θεμάτων (ΕΦΟΘ) και υποστηρίζεται από τη Γενική Συνέλευση του Τμήματος Χημικών Μηχανικών στις περιπτώσεις που τα ζητήματα αφορούν το Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών. Για  τα ζητήματα που σχετίζονται με τα μονοτμηματικά Προγράμματα και το Διδακτορικό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος, η εφαρμογή του Κανονισμού υποστηρίζεται επίσης από την Επιτροπή Μεταπτυχιακών Σπουδών και σε τελικό στάδιο από την Γενική Συνέλευση του Τμήματος Χημικών Μηχανικών. Για τα διατμηματικά και τα διιδρυματικά Π.Μ.Σ., τις αρμοδιότητες της Συνέλευσης του Τμήματος ασκεί η Επιτροπή Προγράμματος Σπουδών τους.

Χρήσιμοι Ορισμοί
  1. Ως Παράπονο ορίζεται η εκδήλωση δυσαρέσκειας (προφορική ή γραπτή) από πλευράς του/της φοιτητή/ήτριας ή του υποψηφίου διδάκτορα του Τμήματος, λόγω διάψευσης των προσδοκιών του/της αναφορικά με το ποιοτικό επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών.
  2. Ως Ένσταση ορίζεται κάθε γραπτή και επίσημη διατύπωση αμφιβολίας ή αντίρρησης εκ μέρους του/της φοιτητή/ήτριας ή υποψηφίου διδάκτορα για την λήψη απόφασης του αρμόδιου οργάνου του Τμήματος, σχετικά με το υποβαλλόμενο αίτημά του/της.
Πεδίο εφαρμογής

Ο Κανονισμός εφαρμόζεται για την διαχείριση των παραπόνων/ενστάσεων των προπτυχιακών,  μεταπτυχιακών φοιτητών/τριών και υποψηφίων διδακτόρων που μπορεί να σχετίζονται με τα ακόλουθα:

• Ακαδημαϊκή διδασκαλία και έρευνα
  • Ορθή χρήση εγκαταστάσεων και υποδομών
  • Αποδεκτή χρήση υπηρεσιών και συστημάτων πληροφορικής και επικοινωνίας
  • Προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας και των πνευματικών δικαιωμάτων
  • Ισότητα και την καταπολέμηση των διακρίσεων
  • Καταπολέμηση της παρενόχλησης
  • Άλλη πολιτική/κανονισμό/κανόνα ή/και εγκύκλιο που διέπει τη λειτουργία του Ιδρύματος

Προκειμένου να γνωρίζουν τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους, οι προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί φοιτητές/τριες και οι υποψήφιοι διδάκτορες οφείλουν να μελετήσουν τον Κανονισμό Σπουδών και γενικά τους κανόνες λειτουργίας του Τμήματος και του Πανεπιστημίου Πατρών, που είναι αναρτημένοι στους σχετικούς ιστοτόπους.

Υποβολή έγγραφων παραπόνων κι ενστάσεων

Για την άμεση και γρήγορη υποβολή παραπόνου ή ενστάσεως έχει δημιουργηθεί ειδική φόρμα επικοινωνίας  στην ιστοσελίδα του τμήματος, όπου μόνο ηλεκτρονικά ταυτοποιημένα μηνύματα μπορούν να υποβληθούν απευθείας προς την ΕΦΟΘ, ενώ έχει δημιουργηθεί έντυπο για την υποβολή παραπόνου ή/και ένστασης στην Γραμματεία του Τμήματος (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ).

Διαβάστε αναλυτικά τον Κανονισμό λειτουργίας μηχανισμού διαχείρισης παραπόνων και ενστάσεων